Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 11:24
Przeczytaj!
Reklama dotacje rpo

Jedno wydarzenie, dwie uroczystości

W najbliższy weekend, 27 i 28 sierpnia obchodzona będzie rocznica bitwy pod Komarowem. Z tej okazji czekają nas dwie uroczystości.
Kliknij aby odtworzyć

Bitwa pod Komarowem to największa bitwa konnicy w wojnie polsko-bolszewickiej, która stanowiła moment zwrotny na południowym froncie. Jej znaczenie jest porównywalne do wcześniejszej Bitwy Warszawskiej, określanej mianem "Cudu nad Wisłą". Z okazji rocznicy tego wydarzenia co roku pod Komarowem organizowane są uroczystości upamiętniające zwycięstwo Polaków nad Bolszewikami. Tegoroczne obchody odbędą się w najbliższy weekend, to jest 27 i 28 sierpnia. Uroczystości będą miały dwie odsłony: pierwsza, o której zostaliśmy poinformowani podczas specjalnie przygotowanej konferencji prasowej, organizowana jest przez Stowarzyszenie "Bitwa pod Komarowem", przy współpracy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Parafii pod wezwaniem Św. Trójcy w Komarowie i Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych w Komarowie. W konferencji wzięli udział główny organizator płk. Tomasz Dudek, poseł Sławomir Zawiślak oraz Witold Marucha jako przedstawiciel społeczności mieszkańców Gminy Komarów.

Tegoroczne wydarzenie, organizowane przez płk. Dudka poprzedzone będzie Manewrami Kawalerii.

Głównym elementem tych uroczystości będzie widowisko rekonstrukcji historycznej bitwy stoczonej 96 lat temu.

Równolegle swoje uroczystości zatytułowane "Echa przeszłości" organizuje Gmina Komarów. W programie jest między innymi polowa Msza święta, Ceremoniał Wojskowy czy Apel Poległych, ale też pokazy wyszkolenia wojskowego i kawaleryjnego. Współorganizatorami tych uroczystości jest 3. Zamojski Batalion Zmechanizowany, 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy oraz Stowarzyszenie "Aktywni w kulturze". 96 rocznica Bitwy pod Komarowem to piękne wspomnienie bohaterstwa i jedności Polaków. Szkoda, że dziś, zamiast łączyć dzieli, do tego stopnia, że organizowane są dwie odrębne uroczystości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ob 22.08.2016 17:51
Od kiedy pan Dudek ma tytuł pułkownika? No już bez przesady... A to nie uroczystości dzielą, ale ludzie, którzy je organizują. To bardzo przykre.

Reklama