Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 04:46
Przeczytaj!
Reklamahttps://www.youtube.com/watch?v=xGscu9OjhVk

"Dwa światy" Leśmianowi

5 sierpnia w Galerii Rzeźby profesora Mariana Koniecznego odbył się wernisaż międzynarodowej wystawy poświęconej Bolesławowi Leśmianowi.
Kliknij aby odtworzyć

Była to piąta edycja Zamojskiego Leśmianowego Biennale Sztuki zatytułowana "Dwa światy". Wystawa zorganizowana w hołdzie wielkiemu poecie, mieszkańcowi dawnego Zamościa odnosi się do dwoistości światów występujących w jego poezji. Związki Leśmiana z Zamościem sięgają lat 1922-1935.

Wystawa ma charakter międzynarodowy. Uczestniczy w niej 32 artystów z Polski, Włoch, Francji i Niemiec. Prezentowane są prace z zakresu malarstwa, grafiki, rysunku, form przestrzennych, rzeźby, ceramiki oraz tkaniny artystycznej. Jest to około 100 dzieł sztuki inspirowanych poezją Bolesława Leśmiana i stworzonych jemu w hołdzie. Organizowanie Leśmianowego Biennale w Zamościu jest okazją do tworzenia mostów pomiędzy artystami w Polsce, a tymi z innych krajów oraz do rozpowszechniania polskiej kultury, a zwłaszcza poezji za granicą - to między innymi dzięki takim artystom, jak Joanna Brześcińska – Riccio – polska malarka mieszkająca i tworząca we Włoszech.

Stąd na wystawie pojawiły się prace włoskich artystów takich jak Maria Rita Vita, Annamaria Maremmi, Massimo Facheris czy nieżyjącej już Marty Gierut.

Wystawie towarzyszy katalog z reprodukcjami dzieł prezentowanych na wystawie, biogramami artystów i wierszami Leśmiana.

Organizatorem wystawy jest Zamojskie Towarzystwo "RENESANS", a honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Miasta Zamościa Andrzej Wnuk. Biennale powstało przy wsparciu finansowym Miasta Zamość, Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Powiatu Zamojskiego oraz prywatnych darczyńców.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama