To już druga edycja festiwalu, podczas którego Szczebrzeszyn staje się letnim centrum kulturalno-literackim naszego kraju. W tych dniach ściągają tam ludzie kultury z całej Polski. W samych liczbach przedsięwzięcie przedstawia się imponująco: w ciągu ośmiu dni odbywa się ponad 30 wydarzeń z udziałem niemal 50 twórców. Od 31 lipca do 7 sierpnia to malownicze miasteczko Lubelszczyzny odwiedzą takie postaci jak autor „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesław Myśliwski, twórca „Morfiny” Szczepan Twardoch, reportażysta Mariusz Szczygieł, laureatka Nike za „Księgi Jakubowe” Olga Tokarczuk czy autor kryminałów Zygmunt Miłoszewski. Jednym z wydarzeń będzie wieczór z twórczością laureatki literackiej Nagrody Nobla 2015, białoruskiej pisarki i dziennikarki Swietłany Aleksijewicz. Podczas tego spotkania Krystyna Czubówna przeczyta fragmenty reportaży autorki „Czarnobylskiej modlitwy” i „Czasów secondhand”. W Szczebrzeszynie pojawią się także pisarze z Ukrainy – m.in. Andrij Bondar. 31 lipca odbyło się spotkanie autorskie z Marcinem Mellerem. Część muzyczna festiwalu to między innymi koncert Zbigniewa Wodeckiego i recital Katarzyny Groniec śpiewającej piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej. W sobotę 6 sierpnia na festiwalowej scenie własne interpretacje wierszy Bolesława Leśmiana zaprezentuje muzyk i poeta Adam Strug oraz zaproszeni przez niego aktorzy, m.in. Zofia Kucówna, Jerzy Trela i Antoni Pawlicki.
Nieoficjalne otwarcie festiwalu odbyło się 30 lipca wernisażem wystawy "Kolonia Artystów". W specjalnie przygotowanej przestrzeni, zaaranżowanej na indywidualne galerie zaprezentowane zostały różnorodne formy twórczości artystów związanych ze Szczebrzeszynem.
Również Zamość będzie mieć swój udział w Festiwalu. Czwartego sierpnia o godzinie 20.30 w Parku Miejskim odbędzie się koncert Adama Struga.
Zaplanowano także szereg warsztatów literacko-językowych, pisarskich, muzycznych i teatralnych. Poza tym odbędą się imprezy taneczne, warsztaty kulinarne oraz spacery po okolicy literackimi i kulturalnymi śladami.
Napisz komentarz
Komentarze