Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 03:24
Przeczytaj!
Reklama

„ABSTRAKCJA” - wystawa Zamojskiej Grupy Fotograficznej – Grupy Tworczej.

Abstrakcja to odłączenie, odciągnięcie, a więc zerwanie związku, oddzielenie, którego efektem jest powołanie nowego, autonomicznego bytu. Abstrakcyjny to według słownikowej definicji, oderwany od rzeczywistości, nie oparty na doświadczeniu, nie dający się urzeczywistnić.
„ABSTRAKCJA” - wystawa Zamojskiej Grupy Fotograficznej – Grupy Tworczej.

Abstrakcja to temat, z którym przyszło się zmierzyć siedemnastu członkom Zamojskiej Grupy Fotograficznej GT. To niewątpliwie zadanie dla ludzi z dużą dozą wyobraźni, niebagatelne, zmuszające do myślenia, a i często mylone z formą przypadkową. Jak dobrze wiemy, rola przypadku w niektórych sztukach jest powszechnie znana. My jednak poddajmy pod rozwagę abstrakcję, jako celową kompozycję, bazującą na przemyślanym zastosowaniu określonych form i zabiegów dla osiągnięcia zamierzonego efektu końcowego.

Abstrakcja jawi się nam wówczas, jako szerszy problem natury plastyczno - fotograficznej, budzący jedynie określone skojarzenia tematyczne, rozpatrywany w kategoriach głównie estetycznych. To podpatrzona lub zaprojektowana kompozycja, która w niekonkretnie określonej przestrzeni zarysowuje złożoność formy, wpływając tym samym w sposób nieoczywisty na ogólny wyraz artystyczny. Zatem zamierzeniem autorów nie są przedstawienia obrazu natury, ale zarejestrowane, między innymi, iluzje zjawisk w niej zachodzących, czy kombinacje formalno - kolorystyczne powstałe przy niewielkim jej współudziale, na tyle znikomym, że wręcz niemożliwym do urzeczywistnienia, jeszcze inne funkcjonują jako zupełnie oddzielne byty, stworzone jedynie na użytek chwili.

Zaprezentowane na wystawie prace abstrakcyjne wynikają z różnych charakterów autorów i specyfiki techniki fotograficznej. Mam na myśli zestawienie fotografii tradycyjnej czy cyfrowej z fotografią projektowaną komputerowo lub też tworzoną przy pomocy programów graficznych.

Różne zatem mamy podejścia do problemu w formie przedstawieniowej i różnorodne zabiegi w celu jej uzyskania. To niczym zabawa w komponowanie albo dokumentacja możliwości wyrazu plastycznego zarezerwowanego, w tym konkretnym przypadku, dla potrzeb fotografii.

Autorzy zdjęć : Tadeusz Adamczuk, Henryk Andrzejewski, Aleksandra Baranowicz, Bogdan Cabaj, Mirosław Chmiel, Elżbieta Gnyp, Agnieszka Jakubowska, Tomasz Kłębek, Anna Monastyrska, Alina Ostasz, Stanisław Orłowski, Robert Rusinek, Tomasz Rybczyński, Waldemar Siatka, Katarzyna Sachajko, Anna i Mirosław Teteryczowie.

Otwarcie wystawy 23.10.2019 godz. 17.00

Morandówka, ul. Stanisława Staszica 25

wystawa czynna do 1.12.2019

 

Mirek Chmiel


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama