Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 22:16
Przeczytaj!
Reklama

Spotkanie w sprawie osób narażonych na wychłodzenie organizmu

Kierownictwo zamojskiej Policji, Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych, Schroniska im. Św. Brata Alberta oraz Służby Więziennej spotkali się, aby omówić wspólne działania skierowane do osób narażonych na skutki niskich temperatur powietrza. Omówiono działania pomocowe w stosunku zdiagnozowanych już osób potrzebujących, zaplanowano również dalsze wspólne przedsięwzięcia.

Okres jesienny oraz zimowy niesie za sobą dodatkowe zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, jakim jest narażenie na zagrażające życiu wychłodzenie organizmu. O tej porze roku osoby bezdomne, starsze mieszkające samotnie, nieporadne życiowo, czy też te, które incydentalnie znalazły się w okolicznościach zagrażających ich życiu należy objąć szczególną troską i opieką.

   Wczoraj na temat wspólnych działań podejmowanych w stosunku do osób narażonych na negatywne skutki niskich temperatur w siedzibie Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie dyskutowali komendanci i  dyrektorzy zamojskich służb, straży i instytucji pomocowych. W czasie spotkania pracownicy socjalni omówili sytuację osób bezdomnych oraz tych, które ze względu na warunki, w jakich mieszkają nie są w stanie bezpiecznie dotrwać do wiosny w lokalach, które zajmują. Ustalono adresy miejsc przebywania osób potrzebujących pomocy oraz dalsze kierunki działań. 

    Przypomniano również rolę i zadania poszczególnych podmiotów w przypadku konieczności udzielenia natychmiastowej pomocy osobie znajdującej się w sytuacji zagrażającej jej życiu, ze względu na panujące niskie temperatury. Uczestnicy wczorajszego spotkania mają jeden wspólny cel – dotrzeć do każdej osoby w Zamościu, która sama ze względu na różne czynniki nie jest w stanie zapewnić sobie ciepłego kąta i udzielić jej pomocy tak, aby bezpiecznie dotrwała do wiosny.

    W okresie jesienno – zimowym zamojscy policjanci każdego dnia sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, samotne, starsze, czy też nietrzeźwe. W razie potrzeby udzielają niezbędnej pomocy. Pamiętajmy jednak, że pomóc może każdy. Dlatego też, mając wiedzę o osobie potrzebującej wystarczy powiadomić odpowiednie służby – policję, straż miejską, czy też pogotowie ratunkowe. Nie bądźmy obojętni i reagujmy także na osoby śpiące na ławkach, nietrzeźwe, czy też osłabione. Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie.  

    Również za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mamy możliwość zgłoszenia Policji, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia. Wystarczy na Mapie zgłosić zagrożenie z kategorii „bezdomność” określając miejsce jego występowania. Możemy również dodać opis precyzując nasze zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują zgłoszenie. Jednakże, jeśli ktoś potrzebuje natychmiastowej pomocy, należy działać szybko dzwoniąc na numer alarmowy 112.

D.K-B.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama