Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 12:12
Przeczytaj!
Reklama

PKP LHS kontynuuje automatyzację linii szerokotorowej

Spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa podpisała umowę na realizację II etapu rozbudowy Lokalnego Centrum Sterowania na stacji Zamość Bortatycze LHS. Inwestycja obejmie stacje Szczebrzeszyn LHS i Biłgoraj LHS oraz mijankę Zwierzyniec LHS.

Nie zwalniamy tempa inwestycji w infrastrukturę i podpisujemy kolejną umowę, która umożliwi dalszą modernizację linii szerokotorowej. Konsekwentnie dążymy do poprawy bezpieczeństwa prowadzenia ruchu pociągów i zwiększenia przepustowości na linii kolejowej

nr 65 – mówi prezes zarządu PKP LHS, Zbigniew Tracichleb.

 

W ramach podpisanej dzisiaj umowy zainstalowane nowe urządzenia srk zostaną podłączone
do Lokalnego Centrum Sterowania (LCS) Zamość Bortatycze LHS i pozwolą jeszcze lepiej wykorzystać jego potencjał. Oznacza to automatyzację kilkudziesięciu kilometrów linii
– zwrotnice na modernizowanym odcinku będą sterowane z otwartego w marcu budynku nastawni, co zminimalizuje konieczność ruchu pieszego i zwiększy bezpieczeństwo pracy. Rozbudowę ułatwiła modułowa struktura systemu wdrożonego na stacji Zamość Bortatycze LHS.

 

W ramach inwestycji przebudowana zostanie również infrastruktura torowa na stacjach Zamość Bortatycze LHS oraz Biłgoraj LHS. Zbudowane zostaną nowe tory rozładunkowe, a zwrotnice będą napędzane i ogrzewane elektrycznie. Powstaną też m.in. nowe sygnalizatory, oświetlenie stacji oraz system telewizji przemysłowej do obserwacji terenu stacji i mijanki. Podpisana dzisiaj umowa przyniesie szereg korzyści, m.in. skróceniu ulegnie czas przyjmowania i wyprawiania pociągów oraz ich pracy manewrowej.

 

Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków własnych PKP LHS oraz kredytu zaciągniętego
w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Umowa zostanie zrealizowana przez konsorcjum Zakładów Automatyki Kombud oraz firmy Elkol.

 

 

PKP LHS (PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o.o.) zarządza infrastrukturą szerokotorowej linii nr 65, oferuje usługę trakcyjną i dodatkowe usługi logistyczno-spedycyjne. Linia nr 65 to najdłuższa na terenie Polski kolejowa linia szerokotorowa (o rozstawie szyn 1520 mm) przeznaczona do transportu towarowego. Jest jednocześnie najdalej na zachód wysuniętą linią szerokotorową w Europie. Łączy kolejowe przejście graniczne Hrubieszów/Izow ze Śląskiem, gdzie w Sławkowie w Zagłębiu Dąbrowskim (25 km od Katowic) kończy swój bieg. Linia nr 65 liczy prawie 400 km i umożliwia transport towarów bez konieczności ich przeładunku na granicy oraz prowadzenie ciężkich składów całopociągowych.

 

Agnieszka Hałasa

Rzecznik Prasowy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama